
Inner game / Vnútorná hra (časť 2)
Komunikácia medzi Prvým Ja a Druhým Ja
Nový rovnocenný vzťah medzi Prvým Ja a Druhým Ja sa musí zakladať na dôvere a rešpekte. Dosiahneme to zmenou postoja. Môžeme sa
napríklad naučiť nazerať na Druhé Ja s úctou. Uznaním jeho schopností, pocítime voči nemu tú istú pokoru, ktorú prirodzene pociťujeme pri niekom, koho obdivujeme. Pocity a myšlienky vyvolávajúce sebakontrolu a sebakritiku sa, vďaka takto nastavenej komunikácii, postupne vytratia a realita Druhého Ja, predstavujúceho náš potenciál, sa naplno prejaví.
Vlastným jazykom Druhého Ja sú zmyslové obrazy, vizualizácie. Poskytnúť Druhému Ja čo najpresnejší obraz požadovaného výsledku je jednou z najúčinnejších metód.
Predstavte si napríklad, že režírujem film, v ktorom vy ste herec hrajúci tenis (môžete si vybrať akýkoľvek iný šport alebo aktivitu). Požiadam vás, aby ste zahrali špičkového hráča. Nemusíte sa starať o to, či loptička pôjde do siete alebo do autu, pretože kamera bude snímať iba vás. Budem od vás požadovať iba profesionálne vystupovanie a to, aby ste údery hrali s maximálnou sebadôverou. Na vašej tvári sa nesmie objaviť ani náznak pochybnosti. Musíte vyzerať tak, že každú loptičku ste umiestnili presne tam, kde ste chceli. Naplno sa vžite do role, odrazte loptičku tak tvrdo, ako len chcete a netrápte sa tým, kde dopadne. Keď sa hráč plne ponorí do svojej role, často v jeho hre nastanú pozoruhodné zmeny.
Ako pozorovať profesionálov
Všetci sme výnimočné bytosti. A aj spôsob učenia sa je pre každého výnimočný. Neexistuje iba jeden najlepší spôsob, ako napríklad servovať v tenise. Ak by to tak bolo, neservovali by skvelí tenisti tak rozdielne. Spočiatku sa možno učili jeden od druhého, ale postupne si každý z nich vyvinul vlastný spôsob servisu vyhovujúci jeho telu, predispozícii, zručnostiam, povahe a podobne...skrátka jemu samému.
Pozorovaním lepších hráčov sa môžeme veľa naučiť. Najskôr sa však musíme naučiť spôsob, ako ich pozorovať. Sledujte hráčov a pozvoľne sa sústreďte iba na ten pohyb konkrétneho hráča, ktorý vás naviac zaujal. Potom ho v tréningu aplikujete tak, že dovolíte Druhému Ja sa hrať. Nezabúdajte, Druhé Ja má veľmi dobrý inštinkt!
Najlepší úder určitého hráča, vám môže pomôcť nájsť ten váš najlepší úder. Znalosť techniky jedného človeka, uľahčuje druhému hľadanie jeho vlastnej techniky. Vnímať úder trénera alebo iného hráča ako štandard pri stanovení si toho, čo je dobré a čo zlé, je zavádzajúce!
Prirodzené učenie prebieha zvnútra smerom von, nie naopak. Vy ste žiak a váš individuálny vnútorný proces učenia sa zásadným spôsobom ovplyvňuje to, čo sa skutočne naučíte.