visualizacia525.png

Sila vizualizácie

„Myseľ je naozaj neuveriteľná. Skôr ako som vyhral svoj prvý titul Mr. Universe, chodil som okolo súťaže tak, akoby som ju už ovládol. Vyhral som ju v mojej mysli toľkokrát až napokon, skutočne, bola trofej moja.“ Arnold Schwarzenegger

Vizualizácia je jednou z najsilnejších techník, ktoré používajú elitní športovci počas prípravy na výkon.

Vizualizácia je mentálne cvičenie, počas ktorého si v mysli športovec vytvára požadované mentálne obrazy. Môže ísť o rôzne pozitívne scenáre a sekvencie výkonu počas zápasu alebo preteku. Napríklad si môže vizualizovať seba samého, ako podáva vynikajúci výkon, ako vyhráva pretek alebo zápas, ako v dôležitých momentoch koná sebavedomo atď...  Pri vizualizácii vytvárame nielen detailné obrazy požadovaného scenára, ale zapájame aj ostatné zmysly, najmä pocity a to v podobe precítenia jednotlivých sekvencií, ako pocítenie radosti pri výhre, vstrelení gólu...

Prečo je vizualizácia tak silným a vo vrcholovom športe tak často využívaným nástrojom?

Vizualizáciou oslovujeme našu podvedomú myseľ. Podvedomá myseľ však nerozlišuje medzi mentálnym obrazom získaným vizualizáciou a skutočnou realitou. Nerozlišuje teda medzi tým, čo je skutočné a tým, čo je len vymyslené. V podvedomí sú uložené naše spomienky, emócie či presvedčenia. Vizualizácia je jazyk, ktorým komunikujme s podvedomím. Posilňujeme tým našu podvedomú myseľ o pozitívne mentálne obrazy a pocity súvisiace so športovým výkonom.

4 kroky ako vizualizovať?

  1. Zadefinujte si cieľ!

Musíte presne vedieť, čo chcete potvrdiť svojej podvedomej mysli a následne zadať správne príkazy. Skúste začať s niečím relatívne malým, čomu veríte, a čo je možné dosiahnuť iba s trochou úsilia. Predstavte si napríklad, ako úspešne hádžete loptu do basketbaslového koša, môžete si však vybrať akúkoľvek aktivitu z vášho športu. Ako vám bude rásť sebavedomie prejdite na väčšie ciele a aj dlhšie sekvencie.

  1. Vytvorte jasný mentálny obraz ale aj pocit!

Snažte sa detailne vytvoriť obraz seba a požadovanej udalosti. Rozšírte tento obraz aj o pocity (napríklad o pocit radosti po vstrelení gólu alebo pri víťazstve v pretekoch či v zápase), zvuky, vône alebo pohyb. Zapojením ostatných zmyslov poskytnete mysli detailnejšie informácie. Pokiaľ máte spočiatku problém s vytváraním obrazov, vyskúšajte si pomôcť s videom na smartfóne. Napríklad, ak hrávate ľadový hokej a vaším cieľom je úspešné zvládnutie trestného strieľania, pozrite si videá, v ktorých iní hokejisti dávajú góly z trestných strieľaní.

  1. Vizualizujte pravidelne!

Ak chcete vytvoriť silné nervové dráhy, rovnako ako pri naberaní svalovej hmoty, je potrebné vizualizovať pravidelne. Skúste vizualizovať denne. Nájdite si pár minút ráno alebo večer a kľudné miesto, kde vás nikto nebude vyrušovať. Neskôr budete môcť vizualizovať aj v rušnejšom prostredí, ako v rade v obchode alebo v autobuse či v aute počas dopravnej zápchy.

  1. Vizualizácia pred výkonom

Po natrénovaní vizualizovania v domácom prostredí ho zaraďte do prípravy pred pretekom alebo zápasom. Vizualizovať môžete v šatni pri prezliekaní a počas prípravy na zápas či pretek,  pri rozcvičke priamo na ihrisku alebo dráhe, ale aj počas samotného zápasu. Predstavujte si vami želaný scenár strelenia gólu, koša, úspešnej obrany, finišu na prvom mieste atď.

Výbornou príležitosťou, ako sa naučiť, respektíve zlepšiť vo vizualizácii, je využiť služby mentálneho trénera alebo športového psychológa. Bude vás počas vizualizácie viesť a sprevádzať. Vedená vizualizácia je veľmi efektívna z hľadiska času a výsledku.

 


created by © BONDI DESIGN - Webs4breeders.com | Copyright © 2017 www.mentalnytrener.sk All rights reserved