
Chcete si poupratovať v živote? Najskôr si upracte dom!
Dnešný článok vznikol náhodne. Aby som vysvetlil, dostala sa mi do rúk kniha Kúzelné upratovanie od autorky Marie Kondo. Túto knihu si kúpila moja manželka za účelom inšpirácie. Bolo to v čase keď sme plánovali doma veľké upratovanie.
Pôvodne sme sa s manželkou dohodli, že si ju obidvaja prečítame a že potom sa o nej porozprávame a dohodneme sa čo z tejto knižky aplikujeme do nášho plánovaného upratovania. Ako sa blížil termín upratovania začal som túto knižku čítať a z nejakého dôvodu som si k nej robil poznámky. Dobre som urobil!
Deň nášho upratovania prišiel a moja manželka tú knihu ani nechytila do rúk. Tak som ráno po raňajkách vytiahol tieto poznámky a urobil som krátku prednášku „upratovacej čate“ o radách ktorá táto knižka ponúka a posolstvách, ktoré som v nej ja našiel.
Možno aj vy hľadáte inšpiráciu na upratovanie a nemáte, dostatok času si prečítať celú knihu, potom pre Vás je určený tento článok
Kúzelné upratovanie od autorky Marie Kondo sa stal svetovým bestsellerom a obsahuje rady a názory autorky na upratovanie, ktoré získala svojim celoživotným vzdelávaním a úspešnou praxou konzultantky špecializujúcej sa na upratovanie domov, bytov a kancelárii.
Ako zistíme, čo naozaj potrebujeme?
Najlepší spôsob ako zistiť to, čo potrebujeme, je zbaviť sa toho, čo nepotrebujeme!
V podstate sú iba dve rozhodnutia:
- Rozhodnúť, či niečo vyhodíme alebo nie.
- Rozhodnutie, kam to dáme
Všetko, čo musíme urobiť, je nájsť si čas sadnúť si a preskúmať každú vec, ktorú vlastníme, rozmyslieť si, či si ju chceme ponechať alebo ju vyhodíme a potom sa rozhodnúť, kam dať to čo si ponecháme.
Upratovanie začína vyhadzovaním. Vyhadzovanie je vždy na 1. mieste. Až keď ukončíme celý proces vyhadzovania, môžeme začať rozmýšľať nad tým, kam dať veci, ktoré si chceme nechať.
Z hľadiska motivácie je prospešné urobiť z upratovania výnimočnú udalosť, môžeme to nazvať napríklad „Upratovací maratón“.
Poupratovať treba efektívne, naraz, a čo najrýchlejšie ako sa dá, kým máme povznesenú náladu.
Skôr ako začneme upratovať si predstavme, čo chceme dosiahnuť. Čo upratovaním získame? Použime vizualizáciu, predstavme si požadovaný výsledok, náš ideálny životný štýl. Kvôli čomu to vlastne robíme?
Upratujeme podľa druhu, nie podľa miesta - napríklad oblečenie, knihy, atď...
V rozhodovaní, či niečo vyhodiť alebo nie, nám pomôže zvoliť si kritérium výberu a to tak, že zoberieme do ruky každú vec, ktorú vlastníme a spýtate sa sami seba: „Vyvoláva to vo mne iskru radosti?“ Ak áno, vec si necháme, ak nie vec vyhodíme.
Postupnosť v upratovaní je, že najskôr upratujeme iba jednu kategóriu resp. podkategóriu, napr. zoberieme oblečenie a dáme ho na jedno miesto na zem, to že dáme všetko oblečenie na zem urobí efekt uvedomenia si toho, koľko veľa vecí vlastníme.
Autorka odporúča začať kategóriou ľahšou z hľadiska citového lipnutia. Vhodné je začať oblečením, nasledujú knihy, noviny, rozličné veci a spomienkové predmety. Dôvodom je, že na veciach, na ktorých menej lipneme sa efektívnejšie naučíme proces rozhodovania, ktorý nám neskôr pomôže pri ťažších kategóriách.
Dobré rady pri upratovaní jednotlivých kategórii:
- Pri knihách je dobré vytvoriť si „sieň slávy“
- Základné pravidlo pri triedení dokumentov je, že vyhodiť všetko, čo nepatrí do kategórie aktuálne používame, potrebné po určitý čas a treba uschovať na dobu neurčitú.
- Tašky najlepšie uložíme v inej taške,
- Odpraceme veci z vane a kuchynského dresu.
Až keď ukončíme proces vyhadzovania môžeme začať rozmýšľať, kde uložíme veci, ktoré si chceme ponechať.
Jedna zo základných myšlienok autorky je premeniť domov na posvätný priestor naplnený čistou energiou.
Najprirodzenejšou vecou je vlastniť to, čo máme radi a to, čo potrebujeme. Ak upraceme dom budeme žiť v prirodzenom stave.
Dodržaním autorkiných rád, si nielen upraceme priestor, v ktorom žijeme a pocítime radosť z vykonanej práce, ale táto kniha nás učí procesu rozhodovania, čo nám dodá v živote viac sebavedomia. Učí nás nelipnutiu na veciach, čo nás oslobodzuje. Učí nás vnímať naše pocity a počúvať náš vnútorný hlas, čo je dôležité pre naše sebapoznanie a v neposlednom rade nás táto kniha učí urobiť si priestor pre nové veci v živote, čo nás učí v odvahe.
Podľa autorky náš skutočný život sa začne vtedy, až keď si upraceme dom.