meditacia.jpg

Meditácia v športe

Predpokladám, že keďže si čítate obsah mojich stránok na www.mentalnytrener.sk, pravdepodobne vás zaujíma aj mentálna stránka výkonu. Možno ste len zvedaví. A možno skutočne hľadáte možnosti, ako napredovať vo vašom športovom výkone.

Meditácia je jedným z efektívnych nástrojov, ako posilniť svoj výkon.

Aspoň na chvíľu dajte predsudky bokom a pokúste sa pozrieť na meditáciu ako na „obyčajné“ dýchacie cvičenie, ako na cvičenie v posilňovni. Keď v posilňovni robíte drepy, posiľňujete nohy. Keď meditujete, posiľňujete myseľ.

4 dôvody prečo zaradiť meditáciu do tréningu

  1. Uvoľniť telo a myseľ

Predstavte si deň pred dôležitým zápasom. Pociťujete vzrušenie a zároveň i nervozitu. Možno pociťujete aj obavy z toho, či podáte dostatočne dobrý výkon, či vyhráte... Ak ste citlivejší, možno máte v noci problémy so spánkom, alebo pociťujete napätie v žalúdku.  Relaxácia je v športe nesmierne dôležitá! A meditácia vám pomôže „vypnúť“ hlavu. Posunie vás zo stavu premýšľania do stavu bytia. V bežnom v živote a aj pri športe máme tendenciu „blúdiť v myšlienkach“. Pokiaľ ide o minulosť, tak sme v spomienkach. Pokiaľ riešime budúcnosť, tak sme v predstavách. Meditáciou, pravidelným trénovaním koncentrácie na nádych a výdych, sa učíme zotrvať v prítomnom okamihu. A to je veľmi uvoľňujúce.

  1. Uvedomiť si vnútorný dialóg

Predstavte si, že hráte dôležitý zápas. Uvedomujete si svoje myšlienky? Aké sú? Aký je váš vnútorný dialóg? Povzbudzujete sa? Fajn. A teraz si predstavte, že ste urobili chybu a súper vám strelil gól. Čo sa stane vo vašej mysli? Pravdepodobne sa objavia negatívne myšlienky. Ak týmto negatívnym myšlienkam podľahnete, spustia negatívne pocity, akými sú obavy a strach. Tie budú negatívne vplývať na váš výkon. A čo sa stane, keď zlepšíte svoj vnútorný dialóg? Meditácia vás naučí pozorovať vaše myšlienky a pocity. Ponúkne vám priestor na ich usmerňovanie formou pozitívnych afirmácii, alebo spúšťacích slov.  V praxi to funguje tak, že si vopred pripravíte a nacvičíte vlastné pozitívne afirmácie a spúšťacie slová a následne ich vo vhodnom momente použijete počas výkonu napríklad po chybe keď sa objavia negatívne myšlienky. Pozn. práci s  afirmáciami sa budem podrobnejšie venovať v samostatnom článku.

  1. Zotrvať v prítomnosti

Šport sa odohráva v prítomnosti. Keď športujete, tak neexistuje nič iné len šport. Počas hry nie je čas na iné veci. Dokonca nie je ani vhodné rozmýšľať nad inými vecami, a tým si komplikovať danú situáciu. Vypožičiam si môj obľúbený citát od T. D. Suzukiho,  „Človek je premýšľajúca strela, ale veľkých výkonov dosahuje len vtedy, keď nekalkuluje, nepremýšľa. Je potrebné vrátiť sa do detských čias“. Ako malé dieti sme konali spontánne. Neboli sme ovplyvnení rôznymi tlakmi, strachmi alebo neúspechmi. V prítomnom momente totiž nehodnotíme ani seba ani okolie. V prítomnosti sú veci také, aké sú.

  1. Podporiť koncentráciu a kreativitu

Zaradením meditácie (napríklad meditácie počítania dychu) do svojej prípravy si ľahšie udržíme koncentráciu vo vypätých situáciách, ktoré šport tak často prináša. Dokonca sa vám zlepší aj kreativita. Počas meditácie dokážeme relaxovať, a keď je myseľ uvoľnená, otvorí sa novým spôsobom myslenia. Už počas meditácie vás môže napadnúť optimálne riešenie nejakého dlhodobého problému ?.

5 krokov ako začať meditovať

Ak nemáte skúsenosti s meditáciou, a chceli by ste to skúsiť, môžete postupovať nasledovne:

  1. Vyberte si pravidelný čas na meditáciu, môžete začať s 10 alebo aj menej minútami denne,
  2. nájdite si tiché miesto, kde nebudete počas meditácie nikým vyrušovaný,
  3. meditovať môžete s relaxačnou hudbou alebo v tichu, ako vám to vyhovuje,
  4. sadnite si na stoličku (môžete si aj ľahnúť, ak sa tak cítite lepšie) tak, aby ste mali vystretý chrbát - toto je veľmi dôležité - zatlačte ramená dozadu a dole, ruky voľne spustené, vložte pravú dlaň do ľavej, jemne privrite oči,
  5. začnite pomaly dýchať nosom, nádych nosom (sústreďte sa na to, ako vzduch vchádza nosom do tela, cítite, ako sa vám brucho jemne napína) a výdych nosom (sústreďte sa na vzduch, ako vychádza nosom von z tela), začnite rátať, nádych výdych jeden, nádych výdych dva, atď. až do desať, a potom začnite znova rátať od jeden do desať.

Zo začiatku si pravdepodobne uvedomíte, že to nie je až také jednoduché, ako sa na prvý pohľad zdá - napočítať do desať bez toho, aby nám myseľ nepreskočila na inú tému. Vôbec nevadí, keď si počas cvičenia uvedomíte, že myslíte na niečo úplne iné. Len sa vráťte späť na nádych a výdych a počítaj jeden, dva ...


created by © BONDI DESIGN - Webs4breeders.com | Copyright © 2017 www.mentalnytrener.sk All rights reserved