
Deväť krokov, ako sa mentálne zregenerovať po prehre
Výhry aj prehry sú neoddeliteľnou súčasťou športu, jednoducho k nemu patria.
Už samotný fakt, že si vyhral a pocity vyplývajúce z výhry, z úspešne dosiahnutého cieľa ti spoľahlivo vracajú to, čo si do zápasu a športu vložil, a čo od nich spätne očakávaš. Zväčša ide o silné pozitívne pocity akými sú radosť, potešenie, satisfakcia, naplnenie atď. Pocity naplnenia vyvažujú všetku tú vynaloženú fyzickú a psychickú energiu. Mnohokrát sú tieto pozitívne pocity najlepším liekom na bolesť, ktorú spôsobil zápas. Ak hovoríme o mentálnom nastavení, je to akoby si mal na očiach nasadené ružové okuliare, prevažujú výsostne pozitívne myšlienky a pocity. V tomto prípade zvyčajne potrebuješ aj kratšie obdobie na fyzickú a psychickú regeneráciu.
V prípade prehry sa tieto silné pozitívne pocity nedostavia. Áno, počas zápasu si vynaložil obrovskú fyzickú a psychickú energiu, avšak tá nebola kompenzovaná. Tento mínusový stav môže negatívne ovplyvniť dĺžku regenerácie, tréningovú morálku, a pokiaľ je tých prehratých zápasov viac, môže to viesť k celkovému negatívnemu nastaveniu, ktoré nie je v športe žiadané.
Ako sa mentálne zregenerovať po prehratom zápase?
- Prestaň si v mysli opakovať nevydarený zápas – minulosť nemôžeš zmeniť! Neustále navracanie sa k prehratému zápasu Ti nepomôže. Skús sa poučiť z toho, čo Ti v zápase nevyšlo. V prípade, že sa podobná situácia objaví v budúcnosti, buď na ňu pripravený. Urob tak aktívnou úvahou.
- Vymenuj päť vecí, ktoré Ti v zápase vyšli!
- Čo je potrebné urobiť, aby si sa zlepšil?
- Čo je potrebné prestať robiť, aby si sa zlepšil?
Ak sa Ti aj napriek tomu naďalej vybavujú spomienky z nevydareného zápasu, prestaň sa trápiť! Zameraj svoju pozornosť skôr na pozitívne akcie, ako na rozhrešujúce otázky.
- Odstráň frustráciu – posuň sa ďalej so vstýčenou hlavou a to bez ohľadu na to, ako zle dopadol zápas.
- Neobviňuj seba ani svojich spoluhráčov – nepomôžeš si tým! Ak si urobil chybu Ty alebo Tvoj spoluhráč, je to už minulosť. Ty ani nikto na svete nie je dokonalý.
- Neľutuj sa – sebaľútosťou len strácaš čas a negatívne ovplyvňuješ zvyšnú časť svojho života.
- Plánuj – Tvoj ďalší krok Ťa môže buď vrátiť späť na víťaznú vlnu, alebo naopak, Ťa môže aj naďalej držať v pozícii porazeného. Plánovaním sa nastavíš na víťazstvo.
- Nehľadaj súcit – síce je to veľmi príjemné, keď s Tebou niekto súcití, no neposilní Ťa to. Iba si na to zvykneš a budeš sa ho dožadovať stále viac a viac. Posuň sa ďalej!
- Napíš si akčný plán na zotavenie sa po prehre - aké konkrétne kroky a kedy ich urobíš, aby si sa vrátil naspäť hore? Plán si zaves na viditeľné miesto.
- Relaxuj – zníž stres, zvýš endorfíny, uvoľni sa ... a dýchaj!
- Vráť sa do práce – zbav sa toho, čo je nepotrebné, zdvihni hlavu, nabuď sa a začni tam, kde práve si.