
Sedem faktorov mentálnej odolnosti
O tom, či je niekto úspešný alebo neúspešný, zdravý alebo šťastný rozhoduje najviac odolnosť. Ani tréning, vzdelanie či ktorákoľvek iná vlastnosť nemá na to väčší vplyv ako práve odolnosť.
Odolnosť je schopnosť po neúspechu rýchlo povstať, naďalej sledovať svoj cieľ, zachovať si optimizmus a nachádzať zmysel aj vo veľmi ťažkých situáciách plných neistoty a nátlaku.
Ktoré faktory najviac ovplyvňujú našu odolnosť?
- Zvládanie emócií
Ide o proces zvládania negatívne vnímaných emócií s cieľom ich premeny na pozitívne emócie, napríklad prostredníctvom empatie. Empatia nám pomáha zmeniť pohľad na určitú emóciu alebo situáciu. Našou motiváciou zvládať emócie je to, že MY chceme byť šťastní.
Ale pozor! Zvládať emócie neznamená ich potlačovať. Ak potlačujeme naše emócie, fungujeme na princípe parného kotla, t.j. jedného dňa si emócie nájdu cestu von.
- Kontrola impulzov
Naše impulzy idú ruka v ruke s našimi emóciami. Kontrola impulzov je vlastne disciplína. Odolní ľudia sa nenechajú rozptýliť vonkajšími alebo vnútornými faktormi, ale pokračujú vo svojej činnosti tak, aby dosiahli svoj cieľ.
- Kauzálna analýza / metóda odhaľovania príčinných súvislostí a javov
Identifikujeme ňou naše negatívne emocionálne rozpoloženia a ich príčinné súvislosti. Následne robíme správne rozhodnutia, neopakujeme svoje chyby a neplýtvame vlastnými zdrojmi napríklad na veci, ktoré nemôžeme zmeniť.
- Empatia
Schopnosť vžiť sa do myšlienok a pocitov iných ľudí nám pomáha zmeniť perspektívu a zvládať vlastné silné emócie.
- Optimizmus
Psychologické výskumy jednoznačne ukazujú, že optimisti sú úspešnejší ako iní ľudia. Ani s optimizmom by sme to však nemali preháňať. V opačnom prípade riskujeme stratu schopnosti realisticky vyhodnocovať situácie. Avšak optimizmus je azda jediný faktor odolnosti, ktorý je potrebné mať vždy na zreteli pri akejkoľvek našej činnosti!
- Orientácia na cieľ
Vysoko odolní ľudia majú jasne definované ciele a na ceste za ich dosiahnutím ich neodradia ani dočasne nezdary. Zároveň vedia, kedy je pre nich lepšie sa svojich cieľov vzdať, upustiť od nich. Pokiaľ svoj cieľ dosiahnu alebo od neho ustúpia, rýchlo ho nahradia novým cieľom.
- Presvedčenie o vlastnej účinnosti
Ak ste presvedčený, že svoj osud máte vo vlastných rukách, a že svojim správaním môžete ovplyvniť seba i veci, ktoré vás obklopujú a meniť k lepšiemu, tak ste si vedomý vlastnej účinnosti.
Nádherným príkladom veľmi odolnej osobnosti je nemecký futbalový reprezentant Thomas Müller. Na otázku, čo je jeho silnou stránkou, raz odpovedal:
„Som hráč, ktorý sa po celý čas snaží, od prvej minúty až do deväťdesiatej... Mojou najsilnejšou stránkou je, že sa neprestanem snažiť, keď niečo nevychádza. Snažím sa naďalej. Aj keby som musel urobiť niečo pätnásťkrát, len aby to jedenkrát vyšlo – ale potom je to 1 : 0.“