
Zlepši svoj vnútorný dialóg silou afirmácie
Predstav si, že príde k tebe cudzí človek a začne o tebe hovoriť negatívne veci, ba nebodaj ti začne nadávať. Ako sa budeš cítiť? Aká bude tvoja reakcia? Pozitívna alebo negatívna? Som si skoro istý, že budeš reagovať negatívne.
A teraz sa spýtam, ako sa rozprávaš so sebou ty sám? Čo si v mysli hovoríš? Aký je tvoj vnútorný dialóg?
Sabotuješ sa negatívnymi vetami alebo výrokmi? To som pokazil. Som hlúpy. Som na nič. Zlyhal som. Čo na to povedia iní? Nie som dosť dobrý. Neverím si.
Alebo sa so sebou rozprávaš ako s najlepším priateľom. Som pripravený. Som silný. Zlepšujem sa. Som sebavedomý. Som výnimočný.
Slova sú silné, ovládajú nás!
Slovom vieš človeku pomôcť, povzbudiť ho, dodať mu odvahu, potešiť ho ale môžeš ho aj uraziť či mu ublížiť. Slová majú rovnaký vplyv, či už ich povieš niekomu inému alebo vlastnému ja!
Kvalitu svojho športového výkonu môžeš zvýšiť posilnením vnútorného dialógu. Zlepši svoj vnútorný dialóg a zlepšíš kvalitu svojho života!
V živote nemôžeme často ovplyvniť to, čo o nás povedia iní ľudia. Ale jednoznačne môžeme ovplyvniť to, ako sa zhovárame sami so sebou. Ak chceš byť úspešný v športe, nemôžeš viesť negatívny a seba deštruktívny vnútorný dialóg!
Vnútorný dialóg môžeme posilniť zaradením mentálneho tréningu s afirmáciami pred športovým výkonom.
Afirmácie sú pozitívne tvrdenia alebo výroky, ktoré si športovec vytvára na základe toho, čo chce vo svojom športovom výkone zlepšiť. Následne ich trénuje v rámci mentálneho tréningu. Potom ich používa počas výkonu, keď si uvedomí, že vedie negatívny vnútorný dialóg, alebo keď sa potrebuje povzbudiť.
Ako vytvoriť pozitívnu afirmáciu?
Účinná afirmácia je krátka, výstižná, vytvorená v prvej osobe a vystihujúca požadovaný výsledok!
Ak chceš popracovať na sile a sebavedomí, použi afirmácie ako: Som silný. Som odvážny. Som sebavedomý. Som odolný. Som pripravený. Som víťaz. Som najlepší.
Ak potrebuješ zlepšiť vnútornú vyrovnanosť, tak použi afirmácie ako: Som pokojný. Som vyrovnaný. Som uvoľnený. Som sám sebou. Moje telo, moja myseľ a moja duša sú pokojné.
Ak chceš dosiahnuť pozitívny postoj, použi napríklad: Som pozitívny. Som veselý. Som optimista. Usmievam sa. Teším sa z každého momentu.
Ako pracovať s afirmáciami?
Ak si si vytvoril afirmácie, tak je vhodné ich zaradiť do mentálneho tréningu. Práca s afirmáciami spočíva v ich opakovaní. Uvoľni sa a sústredene si zopakuj vybranú afirmáciu aj dvadsaťkrát. Odporúčam cvičiť afirmácie dva až trikrát denne.
Afirmácie je vhodné trénovať v čase, ktorý si vyhradíš na mentálny tréningm alebo v rade v obchode či na pošte, v aute, keď stojíš na križovatke alebo v zápche, v autobuse, alebo keď kráčaš do práce, školy alebo kdekoľvek už máš práve namierené. ?
Presuň prácu s afirmáciami do športového tréningu. Keď urobíš chybu, skús napríklad použiť afirmácie ako: Chyba je súčasťou rastu. Som silný, odolný a sebavedomý.
Keď porozumieš, aký majú afirmácie pre teba prínos, môžeš ich zaradiť do predzápasovej rutiny a aj do samotného zápasu, a to najmä v momente, keď sa objavia negatíve myšlienky alebo negatívny vnútorný dialóg.