
Vaše dieťa športuje? Prečítajte si 9 odporúčaní ako s deťmi vhodne komunikovať!
Ak chcete, aby vaše dieťa malo zo seba dobrý pocit a získalo zdravý prístup k športu, tak v tom prípade potrebuje vašu pomoc! Ako rodič ste dôležitou súčasťou tímu tréner-športovec-rodič.
Pokiaľ rolu rodiča hráte dobre, vaše dieťa sa naučí šport rýchlejšie, bude lepšie zvládať zápasy, bude mať zo športu väčšiu radosť a v konečnom dôsledku si vybuduje zdravé sebavedomie. Získané športové skúsenosti mu budú pozitívnym vzorom pri budúcich výzvach či životných prekážkach.
9 odporúčaní ako s deťmi športovcami vhodne komunikovať
- Povzbudzujte!
Povzbudenie je základná a zásadná vec, ktorú môžete dať svojmu dieťaťu. Buďte ich najväčším fanúšikom a to bezpodmienečne! Táto emočná podpora je veľmi silná a potrebná, ba až nevyhnutná pre vaše dieťa!
- Zmeňte postoj voči súťaženiu
V súčasne športovej psychológii sa na súťaženie nazerá skôr ako na súťaženie samého so sebou. Súpera v športe vnímame ako partnera, nie ako nepriateľa! Dobrá hra súpera je síce pre nás prekážkou, no zároveň nás podmieňuje k excelentnému výkonu. Čím je súper lepší, tým máme väčšiu šancu dosiahnuť špičkový výkon. Bez dôstojného súpera, bez problémov a výziev, by šport nebol taký zábavný a vzrušujúci.
- „úspech a neúspech“ sa nerovná „výhra a prehra“
Dospelí majú tendenciu zhmotňovať. Sú ovplyvnení spoločnosťou, v ktorej sa mnohé veci premieňajú na merateľné jednotky, akými sú peniaze či čas. Najlepšie je spýtať sa priamo dieťaťa na dôvody, prečo športuje. Možno odpovie niečo v zmysle, že má radosť z pohybu, že ho to baví, a že sa teší na stretnutie s kamarátmi, ... Sú to pocity, ktoré sa nedajú presne zmerať a ohodnotiť. Výhry a prehry sú súčasťou hry.
- Dôležitá je cesta, nie cieľ
Učte deti vnímať šport ako zábavu, mať z neho radosť. Šport je predsa súčasťou ich detstva. Pokiaľ učíme deti jedine víťazstvám, tak s pribúdajúcimi prehrami bude rásť ich frustrácia. Našťastie deti sú veľmi kreatívne. Skoro vždy si nájdu to, čo ich baví, a to aj v súťaživom prostredí a napriek očakávaniam rodičov.
- Nelimitujte vaše dieťa na jeho výkon
Milujte svoje dieťa bez výhrad. Dieťa potrebuje od rodičov prijatie, lásku a bezpečie. Oddeľte vašu lásku a prijatie dieťaťa od športu. Pripomeňte svojmu dieťaťu, že ho máte radi a ste na neho hrdý pred zápasom ale aj po zápase. A to najmä ak sa mu zápas nevydaril podľa jeho predstáv.
- Prehry a chyby sú súčasťou športu
Kto nič nerobí, nič nepokazí! Chyby v športe spôsobujú prehry. Z prehier sa však najviac učíme. Z našich chýb získavame skúsenosti. Skúsenosti nám pomáhajú uspieť v budúcich zápasoch. Je nevyhnutné robiť chyby, aby sme mohli rásť a učiť sa. Skúste vnímať chyby v športe ako aj v živote, ako súčasť prirodzeného učenia sa. Doprajte deťom robiť chyby aj v športe. Jedným z dobrých príkladov je citát Michaela Jordana :
„V mojej kariére som nepremenil viac ako 9 000 striel. Prehral som viac ako 300 zápasov. 26 krát mi zverili šancu dať víťazný kôš, a ja som netrafil. V mojom živote som opakovane zlyhal. A to je dôvod, prečo som uspel.“ ?
- Rešpektujte názor detí
Vaše dieťa je osobnosť, je jedinečné! Spôsob, akým vníma seba a okolitý svet je výnimočný. Dieťa žije svoj vlastný život. Má svoje vlastné potreby, túžby a sny. Šport môže byť len jednou, a možno nie najdôležitejšou, časťou jeho života!
- Vyhýbajte sa porovnávaniu a akceptujte rozdiely v rozvoji
Pokiaľ chcete podporiť zdravé sebavedomie dieťaťa, neporovnávajte ho s inými deťmi!
- Vysvetlite im mentálne zručnosti ako koncentráciu, sebavedomie či odolnosť
Mentálne zručnosti ako sú koncentrácia, sebavedomie či odolnosť sa dajú natrénovať. Ak je vaše dieťa už v pubertálnom veku, tak je vhodný čas poobzerať sa po mentálnom trénerovi alebo športovom psychológovi, ktorý vám pomôže s mentálnou prípravou.