
Vaše dieťa športuje? Čo robiť, keď dieťa chce skončiť so športom.
Hľadať dôvody, prečo naše deti športujú, nie je jednoduché. Nie sú totiž jednoznačné. Deti môžu mať dokonca viacero dôvodov, a tie sa zase môžu kedykoľvek zmeniť. Avšak ak chceme ako rodičia povzbudiť a podporiť naše deti v športovaní a v zotrvaní pri športe, mali by sme poznať aspoň základné dôvody, prečo športujú.
Vo všeobecnosti deti športujú, lebo sa chcú zabávať, chcú sa dobre cítiť, chcú sa v športe zlepšovať alebo chcú byť súčasťou kolektívu.
Stáva sa, že deti sa rozhodnú po istom čase so športom skončiť. Rodičia nevedia prečo. A tiež nevedia, ako sa majú zachovať v tejto situácii.
4 najväčšie dôvody prečo deti končia so športom
- Nudia sa
- Prisilný tlak
- Strata záujmu o daný šport, respektíve presun záujmu na iný šport alebo činnosť
- Kamarát hrá, robí iný šport
Rôzne štúdie poukazujú na to, že deti športujú, lebo sa chcú pri športe zabávať a mať z neho potešenie! A naopak, deti končia so športom najmä kvôli nedostatku zábavy!
Ak dieťa sedí na lavičke náhradníkov, pretože tím potrebuje vyhrať, tak sa môže cítiť nekompetentné, odmietnuté. Podľa niektorých štúdí, dieťa bude radšej hrať v prehrávajúcom tíme ako vo víťaznom, pokiaľ má v ňom sedieť na lavičke náhradníkov. Dieťa nešportuje, aby sedelo na lavičke a nič nerobilo. Keď nemá dosah na hru, šport prestáva byť pre neho zábavný. V tomto prípade stráca oň veľmi rýchlo záujem.
Kedy sa dieťa pri športe zabáva?
Dieťa pociťuje zábavu vtedy, keď sú jeho zručnosti primerané výzve, ktorú mu šport prináša!
Keď sú zručnosti dieťaťa vyššie ako výzva, ktorú šport prináša, začne sa nudiť. Naopak, ak sú zručnosti malého športovca slabšie ako športová výzva, dieťa čelí prisilnému tlaku a začína pociťovať úzkosť.
Nezabúdajme, že nuda ako aj prisilný tlak, predstavujú hlavné dôvody, prečo sa dieťa rozhodne skončiť so športom. Rodičia potrebujú aktívne komunikovať s trénerom o úrovni výkonu dieťaťa, a či táto zodpovedá požiadavkám trenéra a tímu. V prípade nepomeru je vhodným riešením zmena tímu, či už o úroveň vyššie alebo nižšie.
Pokiaľ váš malý športovec začne negatívne vnímať svoj šport, tak nastal čas zistiť dôvody tohto stavu. Niekedy negativita pramení zo stereotypu alebo z únavy, ktoré športová sezóna prináša. Doprajte malému športovcovi pár dni voľna, aby si oddýchol a načerpal energiu a sily do ďalšej časti sezóny.
Alebo váš malý športovec chce zmeniť šport lebo jeho kamarát nehrá futbal ale hrá florbal? Alebo chce vyskúšať iný šport zo zvedavosti? Doprajte mu pár tréningov, nech si nový šport vyskúša a to aj s rizikom, že už pri ňom ostane a bude sa mu venovať aktívne. Často krát športovci hľadajú doplnkové športy. Robia ich ako kompenzačné športy k svojej hlavnej disciplíne, alebo ich robia mimo sezónu v rámci prípravy na svoju hlavnú disciplínu.
Páčil sa Vám tento článok? Prečítajte si aj ďalšie moje články:
Vaše dieťa športuje? Prečítajte si 9 odporúčaní ako s deťmi vhodne komunikovať!