
Čo nosíte pod helmou? Dobrá správa! Mentálnu odolnosť je možné trénovať!
Ak sa pohybujete v športovom prostredí, pravdepodobne ste sa už stretli s výrazom mentálna odolnosť. Mentálna odolnosť je jeden z kľúčových faktorov úspechu nielen v bežnom živote, ale najmä v športe. V prípade, že proti sebe nastúpia dvaja výkonnostne vyrovnaní športovci, tak vysoko pravdepodobne zvíťazí ten, ktorý je mentálne odolnejší.
Mentálna odolnosť je schopnosť rýchlo sa vzchopiť po neúspechu, pokračovať v sledovaní svojho cieľa, zachovať si optimizmus a nachádzať zmysel aj vo veľmi ťažkých situáciách plných neistoty a tlaku.
Mentálnu odolnosť pozostávajúcu z mentálnych zručností, akými sú koncentrácia, zvládanie tlaku a emócií, sebavedomie a postoj, môžeme trénovať a zlepšovať v nich.
Skôr ako začneme s mentálnou prípravou, je potrebné zistiť, nakoľko sme respektíve nie sme mentálne odolný. Skúste si zodpovedať nasledovné otázky s použitím škály od 1 do 10, kde "1" znamená "najnižšia možná úroveň" a "10" znamená "maximálna možná úroveň".
Nakoľko si myslím, že som mentálne odolný?
Ako dobre a rýchlo sa po chybe vrátim späť do optimálneho výkonu?
Ako dobre zvládam nepriazeň a ťažké situácie počas zápasu?
Ako dobre prijímam spätnú väzbu od trénerov a spoluhráčov?
Ako dobre zvládam tlak, ktorý šport a súťaženie prináša?
Nakoľko verím vo vlastné schopnosti dosiahnuť svoje ciele?
Nakoľko som schopný zotrvať koncentrovaný počas zápasu?
Pri zisťovaní skutočnej úrovne našej mentálnej odolnosti tiež pomáha vybrať si piatich ľudí. Môže to byť tréner, spoluhráč, rodinný príslušník alebo ktokoľvek iný, kto vás dobre pozná a pravidelne sleduje vaše športové výkony. Následne sa každého z nich spýtajte vyššie uvedené otázky. Vyzvite ich, aby na ne úprimne odpovedali.
Vyhodnoťte získané informácie a určite úroveň svojej mentálnej odolnosti.
A čo ďalej?
Teraz už poznáte svoju úroveň, a možno zvažujete vyskúšať mentálny tréning. V takom prípade je vhodné začať spolupracovať s mentálnym trénerom alebo športovým psychológom. Pomôžu vám totiž s tréningovým plánom, vysvetlia jednotlivé cvičenia a ich význam v rámci mentálnej prípravy.
Nie ste ešte rozhodnutý začať s mentálnym tréningom?
Porozprávajte sa so svojimi spoluhráčmi, ktorí už majú s mentálnou prípravou skúsenosti, alebo si prečítajte literatúru týkajúcu sa športovej psychológie. V tejto súvislosti odporúčam napríklad „Tajemství mentálniho tréningu“ od Daniela G. Gonzaleza. Môžete tiež sledovať môj blog, na ktorý budem postupne zverejňovať články aj s touto témou.
Zaujal Vás tento článok a chcete sa bližšie oboznámiť s mentálnym tréningom?