breakfast--lunch-www.brunch.com-1.jpg

3 najúčinnejšie techniky mentálnej prípravy v športe

Mentálna príprava v športe je športovcami často nielenže podceňovaná ale ba priam opomínaná. Pritom ak športovec chce byť úspešný, tak by mala byť adekvátnou súčasťou športovej prípravy, rovnako ako je trénovanie kondície, techniky či jednotlivých herných situácii.

Jedným z dôvodov prečo to tak je, že na Slovensku nie je dostatok informácii o metódach mentálnej prípravy v športe a ich pozitívnom dopade na športový výkon a výsledky, neexistuje tu zatiaľ dostatočné povedomie.

Aj z tohto dôvodu som sa rozhodol napísať ebook Ako dosiahnuť špičkový výkon a ukázať svoje najlepšie ja (kúpiť ebook tu), v ktorom nájdete praktický návod na mentálnu prípravu v športe. Ďalšie zaujímavé a užitočné informácie nájdete na mojom blogu www.mentalnytrener.sk

V tomto článku sa s vami podelím o tri najúčinnejšie techniky, ktoré špičkoví športovci vykonávajú v rámci svojej prípravy. Spojil som ich do krátkej 10 minútovej mentálnej prípravy.

Vyhraďte si 10 minút, ktoré budete venovať výlučne mentálnej príprave. V závislosti od vašej športovej disciplíny rozhodnite sa, kedy a kde je to pre vás najlepšie. Vo všeobecnosti platí, že mentálnu prípravu pred výkonom môžete absolvovať pár minút pred samotným športovým výkonom, napríklad v šatni počas obliekania sa do výstroja, alebo počas rozcvičky na ihrisku či bežeckej dráhe. Ide o moment, kedy sa z vás stáva šampión vchádzajúci do ringu.

3 najúčinnejšie techniky mentálnej prípravy

  1. Tu a teraz

Šport sa odohráva v prítomnom momente. Preto je nevyhnutné sa do neho dostať. Urobíme tak vďaka vedomému dýchaniu. Postačí 10 pomalých a hlbokých nádychov nosom do brucha a výdychov ústami. Počas dýchania môžete počítať pri nádychu do štyri a pri výdychu do šesť.  Po celý čas zamerajte svoju pozornosť iba na proces dýchania. Potom sa vráťte k svojmu bežnému dýchaniu. Vedomé dýchanie vás ukotví v prítomnosti. Dych nie je ani v budúcnosti ani v minulosti. Dych je tu a teraz.  Navyše uvoľní vo vás napätie, ktoré pravdepodobne pociťujete v spojitosti s blížiacim sa športovým výkonom. (O vedomom dýchaní sa dočítate viac v článku Meditácia v športe.)

  1. Vizualizácia

Po sprítomnení a uvoľnení, zavrite oči a predstavte si, aké by to bolo, keby ste dosiahli to, čo chcete? Ak chcete vyhrať, tak aké by to bolo, keby ste už vyhrali? Ako by ste sa cítili tesne po poslednej sekunde práve vyhratého zápasu? Aké gestá by ste robili tesne po záverečnom hvizde? Čo by ste vykrikovali? Ak robíte kolektívny šport, môžete si predstaviť kolektívnu radosť so spoluhráčmi, ktorú zažívate po vyhratom zápase. Môžete si predstaviť nadšené publikum, ktoré vám tlieska a skanduje názov vášho klubu. Cieľom vizualizácie je vytvoriť mentálny obraz vami požadovaného scenára. (Viac o vizualizácii sa dočítate v článku Sila vizualizácie.)

  1. Pozitívny vnútorný dialóg

Vnútorný dialóg je to, ako sa sami so sebou rozprávame. Môže byť pozitívny ale aj negatívny. Ak chcete byť úspešný, veďte pozitívny vnútorný dialóg, ktorý vás podporuje a povzbudzuje v dosahovaní vašich cieľov. Pozitívny vnútorný dialóg dosiahnete opakovaním kladných afirmácií ako Som silný. Som odolný. Som odvážny. Som pripravený. Som víťaz.

(Viac o vnútornom dialógu sa dočítate v článkoch Zlepši svoj vnútorný dialóg silou afirmácie„Spúšťacie slová“ - technika na získanie koncentrácie.)

Po ukončení mentálnej prípravy už nerozmýšľajte nad tým „čo ak...“, všetko je totiž tak, ako má byť a vy ste pripravený na športový výkon a ukázať svoje najlepšie ja.

Vedome dýchajte a zotrvajte v „tu a teraz“!

Praktizovanie mentálnej prípravy pred výkonom by malo byť automatickým návykom. Vedomým a pravidelným praktizovaním vyššie uvedených techník v rámci vašej prípravy pred športovým výkonom si postupne vybudujete návyk a budete to robiť automaticky.


created by © BONDI DESIGN - Webs4breeders.com | Copyright © 2017 www.mentalnytrener.sk All rights reserved