
Mindfulness v športe
Mindulness (bdelá pozornosť) je pojem, ktorý sa na Slovenku pomaličky začína dostavať do povedomia širokej verejnosti ako jeden z nástrojov na zvládanie stresu.
V profesionálnom športe vo vyspelých krajinách je mindfulness veľmi rozšírený nástroj mentálnej prípravy, najmä pokiaľ ide o trénovanie koncentrácie, aktívnej relaxácie a zvládania vypätých situácii, ktoré profesionálny šport prináša.
Jeden z prvých priekopníkom mindfulness v profesionálnom športe bol legendárny basketbalový tréner Phill Jackson, ktorý v spolupráci so športovým psychológom Georgom Mumfordom aplikovali techniky mindfulness do športovej prípravy profesionálnych basketbalových tímov Chicago Bulls a Los Angeles Lakers (za éry Michaela Jordana resp. Kobyho Bryanta), ktoré v danom období získali 11 titulov pre víťaza v NBA.
Čo je mindfulness?
Mindfulness je venovanie pozornosti prítomnému okamžiku a to zámerne a bez posudzovania, inak povedané je to stav tu a teraz.
Idete sa prejsť do parku a na miesto toho, aby ste venovali pozornosť tomu čo vidíte napríklad stromy, kvety, trávu, ľudí... počujete vtákov či iné zvuky z okolia alebo cítite vietor ako do vás naráža... myslíte na pracovné, rodinné a iné záležitosti, vaša myseľ niekde blúdi.
Mindfulness sa trénuje ako čokoľvek iné, napríklad ako keď v posilňovni trénujete telo, tak trénovaním mindfulness trénujete myseľ.
4 hlavné výhody mindfulness v športe
Koncentrácia - trénovanie mindfulenss sa dá prirovnať ako trénovanie vstupovania do zóny (stav, kedy je športovec totálne ponorený do svojho výkonu; v tomto stave ako keby sa spomalil čas a športovec podáva extrémne sebavedomý a špičkový výkon). Dostať sa počas športového výkonu do zóny je jedna z priorít športovca, keď chce byť v športe úspešný. Športovec, ktorý pravidelne trénuje mindufulness techniky sa oveľa rýchlejšie a opätovne vie dostať do zóny ako športovec ktorý tieto techniky nemá zvládnuté.
Relaxácia – jedna z najväčších výziev profesionálnych športovcov v súčasnom športe, v ktorom sa hlavná sezóna predlžuje z titulu nárastu zápasov a pretekov počas roka - je naučiť sa pracovať s vlastnou energiou, aktívne relaxovať a tým zabraňovať zraneniam a chorobám z preťaženia. Mindfulness je výborný nástroj na zvládanie stresu, napríklad 20 minút meditácie alebo relaxácie denne prinesie športovcovi uvoľnenie stresu ako dlhodobého tak aj akútneho.
Vyššia emočná odolnosť – Športovec je v prvom rade človek a až následne športovec. Vedieť zvládať svoje emócie a impulzy sa oplatí či už počas zápasu tak aj mimo ihriska v bežnom živote. Mindulness nás učí prežiť a akceptovať emócie bez toho aby sme ich potláčali alebo rozvíjali.
Lepšia kvalitu spánku – pravidelné cvičenie mindfulnes techník má pozitívne účinky aj na kvalitu spánku.
Základné minfulness techniky
- Meditácia (vedomé dýchanie) – viac o meditácii sa dočítate v mojom článku Meditácia v športe
- Joga - viac o joge v športe sa dočítate v mojom článku Joga ako kompenzačné cvičenie
- Iné – relaxácia, vedomá chôdza, vedomé vykonávanie rutinných činnosť, atď.
Návyky, ktoré športovec získa pravidelným trénovaním mindfulness automaticky prenáša do zápasu alebo pretekov, takže po určitom čase (závisí to od športovca), dochádza k zmene prejavu športovca v podobe koncentrovaného, uvoľneného a emočne odolného športového výkonu.
Zaujal Vás tento článok a chcete sa bližšie oboznámiť s mentálnym tréningom?