
6 krokov k silnejšej motivácii
Športovci a tréneri sa ma často pýtajú na to ako pracovať na posilnení svojej motivácie alebo motivácie svojich zverencov. V následnom článku nájdete môj pohľad na motiváciu a na spôsoby ako s ňou pracovať.
Skúsme sa na začiatok zamyslieť nad tým, čo je to motivácia?
Motiváciu môžeme vnímať ako hnaciu silu vykonať aktivitu alebo súhrn aktivít, ktoré napĺňajú naše túžby a dávajú nášmu životu zmysel.
Rozhodneme sa pre nejaký cieľ ako napríklad schudnúť, začať pravidelne cvičiť alebo byť úspešný v športe. Úroveň motivácie je dostatočná na to, aby sme začali s vybranou aktivitou. Časom sa však úroveň motivácie začne meniť. Niekedy rastie a inokedy klesá.
Je dôležité si uvedomiť, že motivácia nie je vždy konštantná !
Áno, úroveň motivácie nie je konštantná, vplýva na ňu viacero činiteľov. Napríklad nevhodne stavovaný cieľ, negatívne pocity vyplývajúce z nedosiahnutého cieľa, životné prekážky, únava, stereotyp v tréningu, neochota prežívať nekomfortné pocity a pod. znižujú úroveň motivácie.
Motivácia môže byť vnútorná a vonkajšia. Obe nám prinášajú úžitok. Vonkajšiu motiváciu získavame z okolia, napríklad od podporného tímu. Do kategórie vonkajšej motivácie patrí aj finančná odmena.
Vnútorná motivácia vychádza z nás, z našich presvedčení a hodnôt, preto je aj silnenejšia. Príkladom vnútornej motivácie môže byť láska k športu, dobrý pocit z prekonávania samého seba alebo starostlivosť o zdravie.
Na podporu vnútornej motivácie skúste nasledovné krátke (trvá len 5 až 10 minút) ale efektívne cvičenie. Zoberte si pero a papier, aby ste si mohli robiť poznámky.
6 krokov ako posilniť motiváciu
- Preskúmajte svoje ciele – Máte stanovené ciele? Ak áno, sú vaše ciele realistické? Príliš nízke ciele budú pre vás nedostatočnou výzvou. A naopak pri príliš ambicióznych cieľoch môžete pociťovať stres či frustráciu, že sa vám ich nedarí dosiahnuť.
- Prečo to robím? Keď už máte zadefinované ciele, hľadajte dôvody, hodnoty a symboly, prečo chcete dosiahnuť svoje ciele. Opýtajte sa sami seba: „a prečo to robím?“ Vychádza ten cieľ z môjho vnútra? Alebo som ho len prevzal z vonkajšieho sveta? Aké hodnoty mám s tým cieľom spojené? Napríklad, ak chcete schudnúť, môže ísť o hodnotu zdravia, chcieť sa cítiť dobre alebo dosiahnuť cieľ pre iný cieľ - keď schudnem, tak pôjdem na bežecké preteky – v tomto prípade už môže ísť o hodnotu prekonať sám seba, zvíťaziť atď.
- Aká je aktuálna úroveň mojej motivácie? Na škále od 1 do 10 (kde 1 znamená „extrémne nízka motivácia“ a 10 znamená „extrémne vysoká motivácia“) odstupňujte svoju motiváciu. Na akej úrovni sa nachádza práve teraz? Zapíšte si zodpovedajúci stupeň. Je táto úroveň optimálna?
- Akú úroveň motivácie chcem dosiahnuť? Je pre mňa nevyhnutné dosiahnuť stupeň 10 alebo sa uspokojím aj s nižšou hodnotou? Aká úroveň motivácie je pre mňa optimálna? Zapíšte si zodpovedajúci stupeň.
- Čo sa zmenilo? Skúste si na chvíľu predstaviť, že ste dosiahli svoju optimálnu úroveň motivácie? Aké to je? Čo vidíte? Čo vám to hovorí? Ako sa cítite? Ako konáte? Zapíšte si všetko, čo vás napadne.
- Čo vám pomohlo dosiahnuť vašu optimálnu úroveň motivácie? Opäť, zapíšte si všetko, čo vás napadne.
Vďaka tomuto cvičeniu ste si nielen zmapovali úroveň svojej motivácie, ale taktiež ste získali nové informácie, ktoré je potrebné zapracovať do svojho tréningového procesu.
Na záver niekoľko všeobecných rád, ako si zvýšiť motiváciu ?
Zmeňte rutinu a tréning, prehodnoťte ciele, obklopte sa namotivovanými ľuďmi, snažte sa dosiahnuť úspech, sústreďte sa na to, čo máte na športe radi, doplňte energiu krátkym voľnom (postačia 2 – 3 dni), doprajte si kvalitný a dostatočný spánok, jedzte pestrú ale ľahkú stravu, vyhľadajte podporný tím (tréner, kouč, psychológ, masér), usilujte sa myslieť pozitívne, vyskúšajte jogu, meditáciu alebo tai chi. Veľmi dobrým stimulátorom do akcie sú motivačné videá alebo zvukové nahrávky, ktorých je na internete veľa.
Zaujal Vás tento článok a chcete sa bližšie oboznámiť s mentálnym tréningom?